Pozastaveno.....

Manga - Historie

4. října 2011 v 17:52 | Tea |  Manga - Co to JE???
Manga - je japonské označení pro komiks, nakreslený stylem, který se vyvíjel v Japonsku po druhé světové válce. Podle některých zdrojů však má tento styl kresby mnohem delší historii, sahající do 11.-13. století.


Manga je v Japonsku velmi oblíbená a čtou ji nejenom děti, ale i dospělí. Manga se v Japonsku vydává nejdříve v časopisech (po jednotlivých kapitolách), ve kterých se nachází více sérií od různých autorů (autor mangy se nazývá mangaka). Pokud je série úspěšná, je celý příběh vydán samostatně, jako sešit s několika kapitolami. Tomuto sešitu se pak říká tankóbon. Příběhy vyskytující se v manze jsou také častým námětem animovaných seriálů a filmů známých jako anime. Na motivy úspěšných mang také občas vznikají konzolové či počítačové hry(Final Fantasy), knihy či hrané filmy/seriály(které se jmenují doramy,třeba Kimi Ni Todoke atd.).


Styl kresby, který je pro mangu typický, zahrnuje velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos, různé velikosti a tvary bublin a časté používání citoslovcí, především pak onomatopoí. Manga je, na rozdíl od amerických komiksů, tištěna jedinou barvou (s občasnou výjimkou prvních stran knihy) a také se vyznačuje opačným směrem čtení, tedy zprava doleva, u manhwy je to stejně jak u nás,teda zleva doprava.


Ve světě se výrazem manga označují především komiksy vydané v Japonsku. Komiksy s podobným výtvarným pojetím, ale vznikají i v jiných zemích. Například v Koreji(těmto komiksům se pak říká manhwa), Číně(především v Hong Kongu, kde se jim říká manhua), USA a na Taiwanu. Také v ČR začínají vznikat první díla, která napodobují tento styl. V roce 2009 vyšel první český sborník mangy, Vějíř a v roce 2010 vyšel jeho další díl.


Význam slova Manga
Manga, japonsky 漫画, doslova znamená humorné obrázky. Poprvé se toto slovo objevilo na konci 18. a začátku 19. století v díle Santo Kjodenova Shiji No Yukikai, později pak ve velmi známém díle Hokusai manga, které nakreslil Katsushika Hokusai. Dnes je manga překládána jako komiks, kresba, nebo karikatura.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nikdo Nikdo | E-mail | 29. července 2014 v 16:34 | Reagovat

Ahojte, lidi :-)
Manga je teda dost rozvinutá Japonská animovaná postava.A dost rozvinutá po celé Evropě :D...
Je to méně náročné kreslit, než bychom kresli skutečně :)
Loučí se s vámi Nikdo =D :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama